Jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

Nie wszystkie kobiety mają możliwość karmienia swojej dzieci naturalnym mlekiem. Gdy pokarmu zabraknie, czy też z jakiegoś powodu nie możemy dziecka karmić piersią, to pozostaje nam mleko modyfikowane. W sklepach znajdziemy zarówno mleko dla noworodka, jak i dla starszych dzieci. Powiedzmy sobie co nieco o samym karmieniu dziecka, jak i o tym, jak często to w ogóle robić.

Co jaki czas należy karmić niemowlę?

Odpowiedź sama w sobie jest bardzo prosta. Maluszka możemy karmić tak często, jak dziecko tego potrzebuje. Bardzo ważną ciekawostką jest to, że dzieci w pierwszych tygodniach życia jedzą mniej więcej siedem posiłków na dzień. Jedzą po prostu w mniejszych porcjach, ale znacznie częściej. Na pewno należy dzieci karmić na żądanie. To jest najodpowiedniejsza droga.

Gdy nasze dziecko jest od początku karmione mlekiem modyfikowanym, to mniej więcej od czwartego miesiąca możemy dietę naszego dziecka poszerzać. Co świadczy o tym, że nasze dziecko chce jeść? Na pewno rozpoznamy to po tym, że próbuje coś znaleźć do ssania, czy też zaczyna ruszać główką i otwierać usta.

Gdy dziecko zaczyna płakać, to najczęściej jest już bardzo mocno głodne. Raczej nie dopuszczajmy do tego.

Karmienie dziecka butelką

Aby karmić maluszka butelką, to musimy mieć przygotowane wszelkie potrzebne akcesoria. Smoczek musi być cały czas napełniony mleczkiem. W innym razie dziecko będzie zasysało powietrze. Jeśli smoczek się spłaszczy przy karmieniu, to odciągnijmy delikatnie kącik ust dziecka. Gdy smoczek się zablokuje, to musimy go koniecznie wymienić na inny. Pamiętajmy tutaj o sterylności.

Dziecko należy trzymać prosto i musimy pilnować, aby główka była ułożona w taki sposób, który umożliwia maluchowi oddychanie, a także połykanie. Nie wolno nam w żadnym wypadku zostawiać dziecka samego z butelką. Może to doprowadzić do zakrztuszenia się. Nie chcemy do tego doprowadzić. Czasami nawet dziecko potrzebuje kilku przerw podczas karmienia. Są one konieczne, aby dziecku się odbiło.